To dość nietypowa działalność jak na muzeum. Z pewnością wiele osób zastanawia się na czym ona polega?

Ta forma aktywności wpisuje się w statut działania naszego muzeum. Do tej pory muzeum bazowało na działalności wystawienniczej, edukacyjnej (lekcje muzealne) czy organizacji sympozjów naukowych ( sympozjum dla muzykologów oraz sympozja dla archiwistów). Realizacja obecnego pomysłu zakłada regularne wykłady z zakresu historii sztuki oraz historii kultury, które poprowadzi dyrektor Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej i jednocześnie Konserwator Zabytków Archidiecezji Gnieźnieńskiej ks. kan. dr Jarosław Bogacz.

Czy muzeum dysponuje własnym miejscem na tego rodzaju wykładów?

Tak. Nasze muzeum dysponuje salą konferencyjną umieszczoną w ryzalicie naszego budynku od strony południowej. Sala jest przestronna i dobrze wyposażona. Jednocześnie na wykładach może przebywać osiemdziesiąt osób. Do dyspozycji jest projektor multimedialny. W ostatnim czasie sala wzbogaciła się o miękkie krzesła oraz tablicę interaktywną, która urozmaici wykłady. Oczywiście sala jest ogrzewana a dla uczestników wykładów dostępny jest pełny węzeł sanitarny.

Do kogo kierujemy tę propozycję?

Do tej pory muzeum kierowało swe działania w stronę dzieci i młodzieży. Były to przeróżne formy aktywności jak wspomniane już lekcje muzealne, interaktywne mapy czy zabawy podczas urodzin organizowanych w naszej placówce. Tym razem ofertę kierujemy do osób dorosłych, mających czas i ochotę na odrobinę kultury w formie cyklicznych wykładów. Poza tym jest to doskonała okazja do spotkania się ze znajomymi i oderwania się od codziennej rzeczywistości.

Czego dowiedzą się słuchacze przychodząc na wykłady?

Nie można powiedzieć, że wszystkiego, co o sztuce można by wiedzieć. Na pewno wykłady stanowią przekrojową prezentację wiedzy na temat sztuki. Oznacza to, że podzielone będą na osobne bloki tematyczne realizowane zgodnie z chronologią. Nie można przecież rozmawiać o przedstawieniach barokowych nie omówiwszy wcześniej gotyku. Dlatego wykłady rozpoczynają się zwykle od starożytności dając w ten sposób silne podstawy do dalszych rozważań, przemyśleń i wniosków na temat rozwoju sztuki i kultury przez kolejne wieki. Oczywiście znajdzie się też miejsce na wykłady monograficzne ale to trzeba będzie sprecyzować podczas kolejnych spotkań. Chcemy, aby nasi słuchacze mieli wpływ na tematykę wykładów.

Na pytania oraz zgłoszenia dotyczące wykładów oczekujemy pod nr tel. 61/ 426-37-78.